Skladba Havajka z aplikácie Longital Soundwalk je na streamingoch

Havajka je ďalšia skladba z našej hudobnej aplikácie Soundwalk - hudobný sprievodca zákutiami na brehu Dunaja cestou z Dlhých Dielov až do centra Bratislavy. Teraz už aj na streamingoch: https://soundwalk.lnk.to/havajka Havajka je soundtrack ku Karoveskej zátoke.

Každá poriadna "water music" by mala obsahovať tekutý zvuk "havajky", čo je lapsteel gitara vyvinutá na ostrovoch v tichomorí. V skladbe sa vedie dialóg s ďalším fascinujúcim strunovým nástrojom - bezpražcovou lutnou oud. Tá je zas doma na rozľahlom súvislom teritóriu od Iránu, cez Turecko, severnú Afriku až po španielsku Andalúziu a jej ladenie je tiež vláčne. Oba nástroje majú pre nás charakter ľudského hlasu a naratívu. Znejú tu aj terénne nahrávky z celého povodia Dunaja od prameňa až po deltu, vybrané lodné sirény zázračne ladia s tóninou a atmosférou skladby. Prajeme príjemné počúvanie a pokiaľ sa sem nemôžete vybrať osobne, skúste to pri akejkoľvek inej vode a prečítajte ako toto miesto vidíme a počujeme my:

"A je tu Karloveská zátoka s kotviacim parníkom Mark Twain a bufetom na brehu pod stromami. Tu sa zastavíme lebo je to prvý priamejší kontakt s vodnou hladinou tejto prechádzky. Miestny domáci kocúr sa volá Gulo a jeho kamarátka Gulička. Ako mená naznačujú, nemusíme ich krŕmiť. Ak budeme mať šťastie stretneme tu rybárov, študentov, alebo aj muzikantov. Tých kľudne môžeme pozvať na jedno alebo dve. Ak je na brehu prázdno tak sa toto majestátne miesto vychutná najlepšie: širokouhlý výhľad zo zátoky na hlavný tok Dunaja, sem tam kanoe a kanojka. Lode na hlavnom toku tu zvyknú trúbiť a nevedno či len tak na pozdrav, alebo na výstrahu pre vodákov. Hudba pomaly doznieva kým pokračujeme ďalej popri vode dolu prúdom, popri nádhernej drevenej lodenici na brehu a vodných lodeniciach kotviacich pri brehu. Karloveské rameno sa vlieva do hlavného veľtoku, krok sa zrýchľuje spolu s valiacou sa vodou. Z diaľky pred nami dolieha rachot áut prechádzajúcich cez most Lanfranconi. Góf Lanfranconi bol stavebný inžinier a majiteľ kameňolomov na Devínskej ceste, ktorý v týchto miestach vybudobval anglický park a postavil si letnú vilu uprostred. Botanická záhrada, ktorú cestou míňame tak že si ju ani nevšimneme, je len pozostatok tohto parku. Lanfranconi si zaumienil že zreguluje Dunaj, dovtedy slobodne meandrujúci na protiľahlom brehu a občas zaplavujúci aj našu stranu. Po dlhých rokoch sa mu podarilo spútať živel: prehĺbil koryto, navozil na brehy svoj kameň, ku koncu života zošalel a odišiel zo sveta vlastnou lovnou zbraňou. Drahá cena zaplatená za pokus povýšiť sa nad živel a zároveň výstraha ďalším, ktorí by sa o niečo podobné cheli pokúsiť, a vlastne už aj pokúsili len o pár sto metrov ďalej, ale o tom až v nasledujúcich skladbách. Na rozdiel od Viedne alebo Budapešti sa Dunaj cez Bratislavu valí rýchlo a hladina je celý rok rozčerená až na krátke obdobia sucha. Tento fenomén dodáva nášmu mestu trochu nepokojnú kinetickú energiu. My však zatiaľ vnímame pokoj Karloveskej zátoky."

Aplikáciu Longital Soundwalk pre iPhone aj s nami nahovorenou navigáciou môžete stiahnuť z appstore tu: https://apps.apple.com/app/longital-soundwalk/id1613305849