Novinky

Kmotrovská řeč Petra Viziny

[december, 2019]

Na koncerte v Paláci Akropolis zaznela z úst kmotra Petra Viziny akási reč, ktorá Maunu poslala do sveta. Nikto si ju ale nepamätá, lebo sme sa zabavili sypaním listov ginka na platňu:-)

V každom prípade, neskôr zaznelo toto: Těší mě být kmotrem desky. Bez nadsázky si myslím, že Mauna jsou písně psané mystiky z plnosti srdce a němých úst (běžně je to naopak). A to je teprve začátek! Díky za krásný koncert Longital!

 >>

MILA HAUGOVÁ

[december, 2019]

Toto je text, ktorým Mila Haugová poslala Maunu do sveta 28. 11. v Bratislave - Majestic Music Club:

 

Longital MAUNA (ich vlastné ticho)

: otváranie a zatváranie : ticho & sila zvuku : nevyčerpateľný prúd tam (za) hlas hory (mauna) hlas stvorenia a života vnútorné pulzovanie : vyššie srdce hudby

: magický svet kde sa všetko začína chvením : vibráciou v paralelne plynúcich svetoch hudby : hlbokým lucidným zážitkom : voda tečúca späť k prameňu :

 >>

O Maune píše Peter Novák

[november, 2019]

Niekedy sa stane, že recenzenti sú takí zaneprázdnení množstvom výbornej vychádzajúcej hudby, hlavne na jeseň, že si nemajú čas vypočuť poriadne zrovna tú vašu hudbu a už vôbec nie o nej napísať. A tak dávame hlas nášmu poslucháčovi, ktorý - sám muzikant - dokáže krásne vliezť pod povrch piesní! Ďakujeme Peter Novák! O jednotlivých piesňach:

Bez práce a bez slov 

Toto bola skrátka skladba, pri ktorej mi padla sánka na podlahu... a už som iba meravel čo bude ďalej. Dobre ste vybrali úvodnu skladbu.

 >>

Záleží na tom, čo nám beží v hlavách

[november, 2019]

“Jde hlavně o to, co máme v hlavách. Nejde ani tak o ten hluk, který je okolo nás, to by se ještě dalo nějak zorganizovat a vybavit. Člověk si vždy může najít nějaké tiché místo, na kterém může strávit čas, ale až na tom tichém místě teprve zjistí, zda může sám se sebou vydržet, nebo ne. Je to vlastně zvláštní, že se necháme ovlivňovat něčím, co se nám v hlavě neustále přehrává jako obehraná deska - různé scénáře, představy, výčitky, strachy, stále dokola. 

 >>

Krstíme Maunu v Prahe a v Bratislave

[november, 2019]

Mauna Tour je v plnom prúde. Koncertné verzie piesní rastú po každom hraní a sú oproti nahrávkam živelnejšie a dobrodružnejšie, veď nás poznáte. Veľmi nás to baví a Vy môžete byť pri tom! Srdečne Vás pozývame na dva mimoriadne koncerty-krsty 23.11. Praha Palác Akropolis a 28.11. Bratislava MMC, na ktorých s nami vystúpi sláčikové kvarteto Longital Suita. V Prahe táto rozšírená zostava vystúpi prvýkrát v matke miest. Detaily:

 >>

Príbeh ženy

[november, 2019]

Mauna je príbeh ženy, ktorá sa ráno vyberie do práce. Sadne do svojho auta, pripúta sa, dnes má chuť na rýchlu jazdu. Cesta je dosť dlhá a často má počas nej na pozadí pocit očakávania. Čaká, že sa stane niečo veľké, neprimerané, pohlcujúce. Niečo čo spláchne ten bordel v hlave, ktorý sa tam už celé roky zbiera, bez náznaku zlepšenia. Ulice podporujúce vietor ju vcucnú a na druhom konci vždy vypľujú, až sa ocitne za mestom a výrazne zrýchli. Táto krajina jej pripadá, ako keby patrila cudzím ľuďom, ktorí nedbajú na to, čo je krásne. Obvyklé preteky áut.

 >>

MAUNA TOUR

[september, 2019]

Koncerty MAUNA TOUR sa začínajú od 8. októbra v Čechách a na Slovensku, tešíme sa vás. Vždy aktuálny zoznam miest nájdete tu: https://longital.com/sk/concerts
 

 

 

 >>

Nový videoklip Slová

[september, 2019]

Longital – Slová (video): https://vimeo.com/360526494 
Je to o situácii, keď viete, čo chcete povedať, ale nenachádzate to pravé slovo. Akoby som nalistovala miesto v slovníku a to konkrétne slovo, čo hľadám, je vygumované, alebo mi zrazu pripadá čudné, nezrozumiteľné. Možno je to nejaká porucha alebo skôr intuitívna strata slovníka, aby som menej rozprávala. Takto mi ticho vstupuje do života, zabývavam sa v ňom. Je to niečo, čo by sa v dnešnej dobe určite zišlo mnohým...

 >>

Nový album Mauna je tu!

[september, 2019]

Naša desiata štúdiová novinka sa volá Mauna. Ústrednou témou albumu je ticho, ktoré v dnešnej zrýchlenej dobe mnohí súrne potrebujeme.  Mauna je havajské slovo pre horu alebo tiež názov čeľade afrických motýľov, ktoré sa vyznačujú zaujímavými geometrickými vzormi na krídlach. Viac ako geometriu v hudobných motívoch sa však oplatí hľadať ešte tretí význam, ktorým je ticho. Nie v doslovnom zmysle, ale skôr v rovine vnútorného pokoja...

 >>

STARTALKER: DANIEL SALONTAY VYDÁVA ALBUM INŠPIROVANÝ ŽIVOTOM ŠTEFÁNIKA

[máj, 2019]

Život Milana Rastislava Štefánika prerozprávaný hudbou. Inštrumentálny album Startalker od Daniela Salontaya je voľnou jazdou inšpirovanou všetkým, čo si o ňom gitarista a skladateľ od detstva naštudoval a vysníval. Skladby použité v divadelnej inscenácii Masaryk/Štefánik najlepšie vystihuje označenie “soundtrack k pozorovaniu hviezd”. Startalker vyšiel v deň 100. výročia smrti Štefánika pod značkou Slnko Records. 

 >>

Stránky