Biografia

Longital založili Daniel Salontay a Shina, hudobní svetobežníci z kopca nad Dunajom, ktorý sa kedysi volal Longital, dnes Dlhé Diely kde Dano a Shina žijú. Kozmopolitný názov korešponduje so životom umeleckej a životnej dvojice - pravdepodobne najrozcestovanejšia slovenská skupina zahrala v dvanástich krajinách Európy, Amerike a Kanade.

Ich piesne sú výlučne v slovenčine, osobné texty vytvárajú na hudobnom pozadí nevšedné emócie a príbehy, akoby z vlastného vesmíru. Shinin charizmatický spev, hlboké basové linky hrané slákom a výrazná pódiová prezentácia sú vyvažované Danovou divokou hrou na gitare od jemných minimalistických verklíkov, jazzových prvkov až po nespútané vylomeniny. Ženský a mužský vokál sa prepletajú, chvíľu znejú spolu, chvíľami každý za seba.

Hudba Longital je plná prekvapení a dynamických zvratov. Skupina prešla niekoľkými zvukovými obdobiami a autorská dvojica bola doplnená o rôznych sdpoluhráčov.

Longital patrí medzi stálice slovenskej nezávislej scény, má na konte dvanásť albumov a dve hudobné ceny. Okrem koncertov a albumov je dvojica prizývaná k filmovej a divadelnej spolupráci v Čechách (divadlo Continuo, Městské divadlo Zlín, film Hodinu Nevíš) a na Slovensku (divadlá Gunagu, Elle Danse, Aréna, Štúdio Tanca, filmy Sneh, Príbeh Emy B., True Štúr).

V roku 2013 skupina skomponovala hudbu do animovaného filmu Sneh režisérky Ivany Šebestovej, a úspešne odpremiérovala „iný muzikál“ Bubliny v betóne v spolupráci s autorom a režisérom Viliamom Klimáčkom a tanečným divadlom Elle Danse v Bratislave.

Oficiálny web: http://www.longital.com
Vydáva Slnko Records, http://www.slnkorecords.sk/sr_artist.php?id=1
Oficiálne foto:
http://www.longital.com/photos
Facebook : http://www.facebook.com/longital
Hudba: Soundcloud http://soundcloud.com/longital
Video : http://youtube.com/longital

HISTÓRIA LONGITAL

V rokoch 2001-2005 pôsobila skupina pod starým názvom Dlhé diely podľa bratislavskej štvrte kde Dano a Shina žijú. Skupina vydala v pod týmto názvom 5 albumov: September (2001), Šinadisk (2001), Tu (2002), In Virgo (2003) a Svetadiely (2004). Okrem dana a Shiny v nej pôsobili gitarista Martin Zajko (2001-2002), bubeníci Igor Ajdži Sabo (2001-2002), Marian Slávka (2002-2003), klavírista Peter Lipa mladší (2002- 2003)

V roku 2001 Shina a Dano založili aj vydavateľstvo Slnko records www.slnkorecords.sk spočiatku len pre svoje projekty, no dnes na ňom okrem Longital vychádza to najlepšie zo slovenskej scény.

Po personálnych zmenách sa skupina ustálila ako duo a premenovala na Longital (historícký názov štvrte Dlhé Diely). V roku 2006 vychádza prvý album Longital - Výprava (2006), ktorý prekvapil svojou energiou a použitím elektroniky. Album otvoril skupine dvere na koncertné pódiá doma i v zahraničí.

Album Gloria (2008) sa dostal do finále Radio Head Awards v kategórii Album roka.

Koncertný album Longital: Long Live! (2010) priniesol skupine hlavnú Cenu nadácie Tatrabanky za umenie.

Na jeseň 2010 vyšiel štúdiový album pod názvom Teraz

2010-2013 Longital intenzívne koncertovali, vystúpili dvakrát na festivale SXSW Austin (2010, 2012) a v roku 2013 opúšťajú elektroniku a venujú sa akustickým koncertom. 

V rokoch 2014 sa pridal ku skupine opäť bubeník Marián Slávka, tentokrát už aj ako klvírista a zaujímavý spoluautor. 

V roku 2015 vyšiel album nových verzií piesní A to je všetko? z posledných troch albumov s Mariánom. Album vznikol v štúdiu Jámor Praha, produkoval a mixoval Ondřej Ježek. Štúdiová nahrávka zachytáva Longital ako koncertnú kapelu v jednom priestore, bez prehrávania a editácií.

Spolupráca so sláčikovým kvartetom v aranžmánoch Slava Slovica je zachytená na živelnom koncertnom albume Longital Suita z vystúpenia na otvorení festivalu Konvergencie 2015.

Prvý album v novej zostave a s novým materiálom vyšiel pod názvom Divoko na jeseň 2016 a získal nomináciu na Radio Head Awards v kategórii album roka - cena kritikov. Album bol natočený v dome na polosamote uprostred prírody v Bielych Karpatoch, opäť v produkcii Ondřeje Ježka. 

Zatiaľ najnovší album Longital Mauna vyšiel 20.9.2019 a je pravdepodobne najprepracovanejším z diskografie skupiny. Prizvaní jazzmanmi Oskar Torok (trúbka) a Rasť Uhrík (Kontrabas, basgitara) a symfonický orchester v aranžmánoch Slava Solovica výrazne obohatili zvuk Longital. Album nahraný v legendárnom štúdiu SONO s producentom Ondřejom Ježkom vzbudil pozornosť aj v zahranićí: renomovaný redaktor Kevin Cole z amerického hudobného rádia KEXP si vyžiadal album so slovami “this is beauty” a zaradil ho do svojho programu.

V apríli 2020 počas korona krízy zo skupiny odchádza Marián Slávka. Dano a Shina pokračujú opäť ako duo. Tvoria, trávia veľa času v prírode a tešia sa na na svoje publikum po uvoľnení kultúrnych podujatí. Blížiace dvadsiate výročie skupiny Dlhé diely/Longital oslávia v roku 2021 ako ináč - novou hudbou!

Napísali o Longital:

“Hudba Daniela Salontaya a Shiny je silná a zrozumiteľná. Elektronické pesničkárstvo akoby s prižmúrenými očami: ešte nie sen, ale určite už nie ani normálna, bdelá realita. Slovenský Longital patrí na poličku: To najlepšie, čo doma máme.”
(.týždeň)

„Videl som ich v Budapešti. Úžasná dvojica... Mám ich dva albumy. Vynikajúce. ”
(Gerald Seligman, Womex director 2009)

„Strange in its originality and beautiful in its profundity, this is music like you have never heard before... ”
(Eddie Cooney, R2 Magazine UK)

„Zvuky topiaceho sa ľadovca a gitary hrané slákom sú orámované nádhernými duetmi medzi mužom a ženou ktorí tvoria Longital. Znejú ako Camille a Spoon v dyme slovanských svätojánskych ohňov, ako Animal Collective s euróskymi koreňmi.”
(Rock Paper Scissors, US) 

„Longital je svojím prístupom k pesničkárstvu i hudbe všeobecne slovenským unikátom. ”
(kultura.pravda.sk)

„TERAZ: ...drsné, odvážne, slobodné, záhadné, moderné. ”
(Sandra Sarkany)

"Longital zachádzajú čoraz ďalej a ďalej do svojho sveta. Okrem toho, že sú osobnejší, výborne hrajú a suverénne spievajú. Už dávno prerástli domácu aj nezávislú scénu." (Oliver Rehák, SME)

"Na nové desce Teraz dosáhla dvojice Longital dosavadního vrcholu. Devět písní na albu je vyjádřením vzácné autorské i osobnostní vyrovnanosti. Slovenská dvojice Longital ukazuje, do jakých kvalitativních a profesionálních výšin lze dospět s důsledně uplatňovanou estetikou udělej-si-sám."
(Petr Ferenc, Lidové Noviny)

FAKTY O LONGITAL: 

Koncerty
>>>turné 2002-2019:
Slovensko, Čechy, Poľsko, Maďarsko, Rakúsko, Írsko, Švajčiarsko, Francúzsko, Rusko, Fínsko, Nemecko, United Kingdom, USA, Kanada, Ukrajina

>>>samostatné klubové koncerty v zahraničí (výber):
UK - London (Cargo, Spitz, Big chill bar)/ FIN - Turku / RU - Moscow, St.Petersburg/ HU - Budapest, Gyor, Szeged / Austria – Wien, Graz, Salzburg, Linz, US - New York, Philadelphia, Baltimore, Cambridge, Chicago, Austin, DE - Berlin, FR - Paris, Marseille, Clermon-Ferrand, Vichy, Lyon, Grenoble 

>>>festivaly (výber):
USA – SXSW (2012,2010) / Canada - CMW Toronto 2012 / UK - The Big Chill (2005) / SK - Pohoda (2001-2008) / Ie - International Guitar festival Clonakilty (2006) / HU - Mediawave (2005), Region conference Budapest (2008) / CZ - United Islands of Prague (2004, 2006), Colors of Ostrava (2003, 2006, 2008), Sázavafest (2007), Hrachovka (2007) / Fr - Les Oreilles en Pointe (2006), Europa Vox (2007), MIMI festival Marseille (2007), Les Nuits Europeenes Strassbourg (2008), Le printemps de Bourges (2009) / CH – Gena Festival Geneve (2008), 

Longital sa striedali na pódiách s The Frames, The Swell Season (oscaroví Glen Hansard a Marketa Irglová), Moloko, Ralph Myerz, Tujiko Noriko, Lali Puna, Emiliana Torrini, The Levellers, Black, Claire Diterzi, Medeski-Martin-Wood, Susanne and the Magic Orchestra, Nina Hynes, Styrofoam, The Ruby Suns … 

Držitelia Oscara za filmovú hudbu Glen Hansard a Markéta Irglová si vybrali Longital ako predskokana na turné Swell Season na jeseň 2010 na Slovensku a v Poľsku. 

Nahrávky Longital (vyd. Slnko Records)
Mauna (2019), Divoko (2016), Longital Suita (2016 live + sláčikové kvarteto), A to je všetko? (2015), Teraz ( 2010), Long Live! ( 2010 záznam koncertu), Revoyaged (2009 album remixov od rôznych producentov), Gloria (2008), Výprava / Voyage (2006), 

Predchádzajúce nahrávky Daniela Salontaya a Shiny so skupinou Dlhé diely (vyd. Slnko Records)
Svetadiely/Continents (2004) - Šina In Virgo (2003) - Tu (2002) - Šinadisk (2001) - September (2001)

Filmová a divadelná hudba : divadlo Masaryk/Štefánik ( 2018 Aréna Bratislava + Městské Divadlo Zlín)), Film True Štúr (r. Michal Baláž 2015), muzikál Bubliny v betóne (koproduckia divadiel Elle danse a Gunagu, libreto a réžia Viliam klimáček 2013), film Sneh (r. Ivana Šebestová 2013), Príbeh Emy B (r. Laco Hamala), film Hodinu nevíš (r. Dan Svátek 2009); hudba k nemému filmu Aelita (pre filmový festival 4 Živly 2004); hudba k predstaveniam divadla Continuo: Kratochvílení (2004), Zatmění (2005); Hudba a účinkovanie v hre Osamelá (2005) divadla Gunagu

Longital remix skladby „Everything is Under Control” britskej dvojice Coldcut vybral Matt Black/Ninja Tune medzi 10 najlepších v súťaži Ableton Live.